11 آذر 1399 - 12:43
درباره ی باغ پرندگان

مجموعه منحصر بفرد باغ پرندگان اصفهان به عنوان اولين باغ پرندگان كشور و یکی از بزرگترین مراکز طبیعی زندگی پرندگان، از نظر فضاسازی به گونه اي طراحي شده که علاوه بر تأمین نیازهای زیست- محیطی پرندگان، منظره­ای زیبا و دلپذیر جهت بازديد علاقه­ مندان فراهم آورده است . در این باغ تعداد بیش از 1500 قطعه پرنده از حدود 120 گونه مختلف نگهداری می­شود .

The unique Bird Garden of Isfahan, as the first bird garden in the country and one of the largest natural centers of birdlife, has been designed in terms of creating a space where, in addition to meeting the environmental needs of birds, provides a beautiful and pleasant view for visitors.

 In this garden, more than 1500 birds of 120 different species are kept.

مجموعة حديقة أصفهان للطيور الفريدة تمثل أول حديقة للطيور في البلاد وتعد إحدى مراكز الطبيعية الكبرى لحياة الطيور التيتم تصميم أجواءها بكيفية يؤمّن حاجيات الطيور البيئية، فضلاً عن المناظر الرائعة الخلابة التي تم توفيرها لزيارة الراغبين. وقد يحتفظ في هذه الحديقة ما يربو على 1500أمثلة من الرتب الطيريةمما يقارب 120نوع من أنواع الطيور المختلفة.نگاهی به باغ پرندگان ناژوان

مساحت کل : 55000 متر مربع

مساحت قسمت زیر توری : 40000 متر مربع

تعداد ستون ها : 16 ستون متحرک

ارتفاع ستون ها : 25-32 متر

تعداد پرندگان موجود در باغ : بیش از 1500 عدد

تعداد گونه ها : 120 گونه

سال تاسیس : 1375

مجری ساخت : شهرداری اصفهان

محیط های طراحی شده در باغ

 

در این مجموعه زیستگاه های مختلفی بسته به شرایط زندگی طبیعی پرندگان در نظر گرفته شده است :

 

  1. برکه ها : برای پرندگان آبچران مانند اردکها،قوها،پلیکان ها و...
  2. صخره ها : برای پرندگان مناطق سنگلاخی و بیابانی مانند کبک ها،طاووس ها،تیهوها و...
  3. فضای سبز و پر درخت : برای پرندگان مناطق جنگلی مانند قرقاول ها و...
  4. قفس های فلزی : برای پرندگان شکاری که به دلیل نوع تغذیه امکان رهایی آنها در باغ وجود ندارد مانند عقاب ها،جغدها و...
  5. قفسهای شیشه ای با امکانات ویژه : برای پرندگانی که امکان زیست در آب و هوای اصفهان را ندارند مانند انواع طوطی ها،توکان ها و...

 

 

واحدهای اجرایی باغ پرندگان

 

*واحد تکثیر و پرورش پرندگان

شرایط و محیط مناسب جهت تخمگذاری،جوجه آوری،جایگزینی و ازدیاد نسل گونه های مختلف پرندگان موجود در باغ را با استفاده از روش های طبیعی و مصنوعی فراهم نموده است .

*واحد تحقیق :

به روز کردن اطلاعات و به کارگیری تجارب محققان جهان،تهیه و ارائه متون علمی در مورد چگونگی شرایط زندگی پرندگان جهت استفاده علمی باغ و ارائه به علاقمندان را به عهده دارد .

*واحد  تغذیه:

در این بخش جیره های غذایی مناسب جهت تمامی گونه های پرندگان بر اساس فصول مختلف سال تولید، تنظیم و توزیع می گردد . لازم به توضیح است که بسیاری ازاقلام و مواد غذایی پرندگان در ای واحد تولید می گردد .

*واحد قرنطینه :

معاینه، بررسی و اطمینان از سلامت پرندگان خریداری شده و یا اهدا شده قبل از ورود و انتقال آنها به محوطه باغ پس از طی دوره قرنطینه به عهده این واحد می باشد .

*بخش کلینیک و بهداشت :

نظارت بر سلامت پرندگان، واکسیناسیون به موقع آنها و تشخیص و درمان پرندگان بیمار را به عهده دارد .

همچنین مسئولیت رسیدگی به کلیه پرندگان باغ و نظارت بر بهداشت قفس ها و مکان زندگی پرندگان به عهده این واحد می باشد .

*بخش امور داخلی :

نظارت و کنترل فعالیت های مربوط به بخش های مختلف در باغ و ایجاد محیطی مناسب جهت پرندگان و بازدید کنندگان محترم را به عهده دارد .

همچنین نظارت بر امور پرسنلی، فروش و کنترل بلیط و ثبت نامه های اداری از وظایف این واحد است.

*بخش تاکسیدرمی { پوست آرائی } :

لاشه پرندگان قابل تاکسیدرمی در باغ توسط کارشناس این بخش بر طبق اصول علمی پوست آرائی شده و در یک ماکت مناسب قرار داده می شود .

 

تاکسیدرمی چیست ؟

کلمه تاکسیدرمی از دو بخش تاکسی بعلاوه درم تشکیل شده و یک اصطلاح یونانی است "تاکسی" به معنای انتقال دادن و تثبیت کردن و "درم" به معنی پوست میباشد .که در مجموع به معنای انتقال پوست و تثبیت پوست بوده و معادل آن در فارسی می تواند پوست آرائی باشد.

انجام مراحل تاکسیدرمی مقوله ایست که علم و هنر و صنعت هر سه با هم نقش دارند.  بنا براین میتوان گفت فعالیت های تاکسیدرمی بدلیل لزوم آگاهی و شناخت موارد و مکانیسم شیمیایی آنها برای بعمل آوردن پوست به منظور ماندگاری و لطافت آن،طرز قرار گرفتن استخوانها در وضیعیت های مختلف حیوان و آناتومی آن،شناخت و تحقیق در خصوص زیستگاه آن علومی است در این رسته برعلمی بودن فن تاکسیدرمی و همچنین هنری است که بر روی پوست بعمل آمده حالات مختلفی از رفتارهای حیوانات مانند ترس و بی تفاوتی و... را با استفاده از ابزار و تکنولوژی و مهارت شخصی خلق میکند . لذا تاکسیدرمی علم و هنر و صنعت را بخدمت گرفته و بدینگونه زیبائیهای بعضا غیر قابل دسترس را از اعماق جنگلها،دشتهای دور و اعماق دریاها را در اختیار کودکان مشتاق مدرسه ای تا محققان و علاقه مندان قرار میدهد .

تاکسیدرمی را میتوان یک ابزار نامید و مانند ابزارهای دیگر مورد استفاده قرار داد . در تاریخچه تاکسیدرمی دانشمندان و محققان علاقه مند مانند becoeur. Reaumur ، buffon soter  تلاش زیادی را در جهت بالابردن سطح کیفی و در نهایت بقاء نمونه های تهیه شده برای نسل بعدی انجام داده اند .

 

ماهیت مراحل تاکسیدرمی

1-مرحله پوست برداری :

اولین مرحله تاکسیدرمی برداشتن پوست از روی لاشه حیوان تلف شده است . در این مرحله از ابزارهایی مانند چاقوی کند و مهارت ویژه انگشتان و شناخت کافی از آناتومی لاشه به منظور جدا کردن صحیح نقاط استخوانی و نهایتا جدا شدن پوست از لاشه ، لازم میباشد .

2-بعمل آوردن پوست :

مرحله ای است که از زمان پیدایش ذهنیت انسان های نخستین در جهت حفظ بدن خویش از گزند سرما و یا گرما از پوست حیوانات شکار شده تا امروز مورد توجه محققان و پژوهشگران تاکسیدرمی بوده تا بتوانند با کشف مواد جدید و جایگزینی آنها به جای مواد قدیمی در مراحل مختلف بعمل آوردن پوست علاوه بر لطافت بخشیدن پوست به بقاء آن کمک نمایند .

ماهیت این مرحله وجه مشترک با طرز مومیائی کردن جسد انسانها در زمان مصر باستان دارد .زیرا نیمی یا بیشتر فعالیت مومییایی آن زمان در خصوص بعمل آوردن پوست و اجزاء داخلی آن بوده است .

3-مرحله پر آرایی { مخصوص پرندگان }

پس از اینکه پوست از محلول مخصوص تثبیت و ضد عفونی خارج گردید شستشو شده و با قرار دادن پوست در خاک چوب نرم و پودر براکس رطوبت گیری میشود . سپس با فشار هوای دستگاه کمپرسور باد پرها علاوه بر اینکه در ردیف خود قرار میگیرد ، خشک میشود . در این مرحله شناخت چگونگی قرار گرفتن پرها بر روی یکدیگر لازم بوده ، تا به کمک پنس نوک تیز، پرها یکی یکی در ردیف خود قرار بگیرند .

4-قالب سازی :

مرحله ایست که با توجه به دامنه تکنولوژی جدید بر حسب نوع مواد سازنده قالب ها اقسام مختلفی پیدا کرده است که قالب های فایبرگلاس ، گچی ، فوم ، پلاستیکی و پوشالی قالبهایی هستند که جهت تاکسیدرمی استفاده میشوند .

به کارگیری انواع قالب های بسته به نوع حیوان ، اینکه پرنده یا پستاندار است در نظر گرفته میشود . متخصص این فن می بایست به هنر مجسمه سازی آشنایی داشته باشد . زیرا انجام این مرحله قسمتی از هنر مجسمه سازی را در بر میگیرد . بطوریکه بتواند قالبی شبیه لاشه خارج شده از پوست را تهیه کرده و هنگام کشیدن پوست بعمل آمده بر روی آن ، پوست به نمایش در آمده حالت کاملا طبیعی داشته باشد .

5-نمایش پوست :

در پستانداران با توجه به اینکه قالب کاملی از لاشه ساخته میشود علاوه بر نمایش حجمی پوست ، تا حدودی جایگزین اسکلت بوده و کمتر از این تکنولوژی بر خوردار است . ولی در پردگان قالب های ساخته شده معمولآ کار آرایی جهت نمایش حجمی پوست را دارد و لازم است جهت برپائی آن از اسکلت سازی کمک گرفته شود . به این منظور با مهارت خاص و اطلاع از نحوه استخوان بندی و اتصالات مفاصل استخوانها مجود در پوست بعمل آمده عبور داده میشود .

انتهای هر کدام از سیم ها بداخل قالب تهیه شده که در پوست قرار گرفته است فرو برده میشود . ورود انتهای سیم ها بداخل قالب همانطور که بیان شد باید بر اساس اصول آناتو می باشد .

6-مرحله چهره پردازی :

باتوجه به اینکه جمجمه سر از مواد پروتئینی و چربی تخلیه شده است ، در هنگام کشیدن پوست بعمل آمده بر روی آن ، چهره حیوان غیر طبیعی به نظر میرسد .

زاویه قرار گرفتن چشم نسبت به سطح صورت و تو رفتگیها و بر آمدگیهای طبیعی صورت بیانگر رفتار و احساسات حیوان مانند تهاجم ، استراحت و خیره بودن به شکار و ........ میباشد .

بنابراین این با شناخت و تجربه کار در زمینه هنر چهره پردازی و علوم مربوط به بافت شناسی حیوانات با به کارگیری خمیر مجسمه سازی و گل رس و نیز چشم مصنوعی ساخته شده بر اساس حالت نمایشی که قبلآ به پوست داده شود است هماهنگ شده و چهره سازی میگردد .

 

 

 

A glance at the Nazhvan Bird Garden:

 

Total area: 55,000 square meters

The area under the net: 40,000 square meters

Number of columns: 16 moving columns

Height of columns: 25-32 meters

Number of birds in the garden: more than 2000

Number of species: 130 species

Year of Establishment: 1375

Moderator: Isfahan Municipality

 

Designed environments in the garden:

In this complex, different habitats are designed based on the natural living conditions of birds:

1- Ponds: For waterfowls such as ducks, swans, pelicans, etc.

2- Rocks: For birds of rocky and desert areas such as partridges, peacocks, see-see partridge, etc.

3- Green and full of tree space: For birds in the forest such as pheasants, etc.

4- Metal cages: For birds of prey that cannot be free in the garden due to their diet, such as eagles, owls, etc.

5- Glass cages with special facilities: For birds that cannot live in the climate of Isfahan, such as parrots, toucans, etc.

 

 

Bird Garden Executive Units

1- Bird breeding unit

it provides suitable conditions and environment for oviparity, incubation, replacement and reproduction of different species of birds in the garden using natural and artificial methods.

 

2- Research unit:

It is responsible for updating information and applying the experiences of researchers from around the world, preparing and presenting scientific texts on how birds live for scientific use and demonstrating them to those who are interested.

 

3- Nutrition unit:

In this section, suitable diets for all species are prepared and distributed based on different seasons of the year. It should be noted that most of the food for the birds is produced in this unit.

 

4- Quarantine unit:

This unit is responsible for examining, checking, and ensuring the health of purchased or donated birds before entering and transferring them to the garden area after the quarantine period.

 

5- Clinic and health department:

It monitors the health of birds, their timely vaccination and the diagnosis and treatment of sick birds.

Also, this unit is responsible for taking care of all garden birds and supervising the health of cages and bird habitats.

 

6- Department of Internal Affairs:

It supervises and controls the activities related to different parts of the garden and creates a suitable environment for birds and visitors.

Moreover, supervising personnel affairs, selling and controlling tickets, and registering official letters are the duties of this unit.

 

7- Taxidermy section:

The carcasses of birds capable of taxidermy in the garden are skinned by the expert of this section according to the scientific principles and placed in a suitable model.

 

 

متعة إطعام الطيور الفريدة والتقاط الصورمع أنواع الطيورالنادرةفي بيئة ناجوان الرائعة.

 مجموعة حديقة أصفهان للطيور الفريدة تمثل أول حديقة للطيور في البلاد وتعد إحدى مراكز الطبيعية الكبرى لحياة الطيور التيتم تصميم أجواءها بكيفية يؤمّن حاجيات الطيور البيئية، فضلاً عن المناظر الرائعة الخلابة التي تم توفيرها لزيارة الراغبين.

وقد يحتفظ في هذه الحديقة ما يربو على 1500أمثلة من الرتب الطيريةمما يقارب 120نوع من أنواع الطيور المختلفة.

 

آدرس: 
اصفهان، میدان سهروردی، خیابان الفت، مجموعه تفریحی گردشگری باغ پرندگان // اصفهان ، ميدان السهروردي ، شارع الالفة، حديقة الطيور //isfahan, Sohrevardi Square, Ulfat Street,
تلفن: 
03137726869
موقعیت ما روی نقشه ی گوگل: 
راه های ارتباطی ما: 
کد محتوا 24997

برچسب ها